Instagram'dan Takip Et!

ANTRENÖRLÜK BELGESİ NASIL ALINIR ? 2021

Bir çok BESYO okuyan öğrencinin merak ettiği konulardan birisi de ANTRENÖRLÜK BELGESİ NASIL ALINIR ? konusudur. Bu yazımızı detaylı okuyabilirsiniz.

Antrenörlük Bölümü farklı kademelerden oluşmaktadır. Bunlar ;

  • 1.Kademe Antrenörlük ( Yardımcı Antrenör )
  • 2.Kademe Antrenörlük ( Temel Antrenör )
  • 3.Kademe Antrenörlük ( Kıdemli Antrenör )
  • 4.Kademe Antrenörlük ( Baş Antrenör )
  • 5.Kademe Antrenörlük ( Teknik Direktör )

Besyo ve Spor Bilimleri Antrenörlük Mezunları

İlgili spor dalını ihtisas/uzmanlık olarak aldığını belgeleyenler, temel eğitim ve sınavından muaf olup, uygulama eğitimi ve sınavına katılarak başarılı olmaları halinde kıdemli antrenörlük belgesi almaya hak kazanır.

İhtisas/uzmanlık spor dalı haricinde en az bir dönem eğitim alanlar, tercih edeceği yalnızca bir spor dalında yardımcı antrenörlük belgesi ( 1. Kademe ) almaya hak kazanır.

Antrenörlük bölümünden mezun olan bir aday  en az 1 dönem aldığı derslerden sadece bir tanesi için denklik başvurusu yaparak hiç bir eğitime ve sınava girmeden 1. kademe Yardımcı antrenör belgesi alabilir.

Spor Lisesi Mezunları

Spor liselerinden mezun olanlara eğitim gördüğü yalnızca bir spor dalında, diğer ortaöğretim kurumlarından mezun olanlara ise ders müfredatlarının temel eğitim derslerine uygunluğu halinde yalnızca eğitim gördüğü bir spor dalında yardımcı antrenörlük belgesi almaya hak kazanır.

Besyo ve Spor Bilimleri Mezunları Dışında Kalanlar

Bu grupta adayların antrenörlük belgesi alabilmek için öncelikle Temel eğitim almaları ve sınava girmeleri gerekiyor. Temel eğitim başvuruları ve eğitimleri yılda 3 veya 4 kere Anadolu Üniversitesi tarafından açılmaktadır.

Bunun dışında Bakanlığın başlatmış olduğu antrenörlük kursları vardır. Antrenörlük kursları hemen hemen her ilde açılmaktadır. Eğitim yaklaşık olarak 1 hafta sürmektedir. Kademeler ise eğitime göre ayrılmaktadır.

Besyo ve Spor Bilimleri Antrenörlük Dışı Mezunlar

İlgili spor dalında en az iki dönem eğitim aldığını belgeleyenler, temel eğitim ve sınavından muaf olup, tercih edeceği yalnızca bir spor dalında ilgili federasyon tarafından açılan uygulama eğitimi ve sınavına katılarak başarılı olmaları halinde temel antrenörlük belgesi almaya hak kazanır.

İlgili spor dalında en az bir dönem eğitim alanlar, tercih edeceği yalnızca bir spor dalında yardımcı antrenörlük belgesi almaya hak kazanır.

Yazar Hakkında
Toplam 13 yazı
Eyüp Gökçebaş
Eyüp Gökçebaş
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Bir Şeyler Ara