Instagram'dan Takip Et!

Besyo Ne Demek?

Besyo Ne Demek? Bir çok kişi BESYO’nun açılımını bilmemektedir ve merak etmektedirler. Bu yazımızda sizlere Besyo hakkında merak edilen bilgileri aktardık.

Besyo Ne Demek? Açılımı Nedir ?

Besyonun açılımı; Beden Eğitimi ve Spor Yüksekolu’dur. Spor Akademisi olarakda bilinen Besyo için günümüzde her yıl binlerce öğrenci yetenek sınavlarına girmektedir. Besyo’da ki bölümlerin tamamı dört yıllıktır.

Besyo Mezunları Ne İş Yapar ?

Bu okuldan mezun olan öğrenciler Antrenör, Beden Eğitimi Öğretmeni veya Spor Yöneticisi gibi spor ilgili bir çok alanda iş imkanı bula biliyor. Günümüzde Besyo olarak bilinen bu okullar Spor Bilimleri Fakültelerine dönüşmektedir.

Besyonun açılımı; Beden Eğitimi ve Spor Yüksekolu’nun kısaltılmış halidir.
Besyo ne demek ?

Besyo Nasıl Kazanılır?

Öncelikle Besyo okuyabilmek için YKS sınavına girmeniz gerekmektedir. Besyo’yu hem TYT hemde AYT sınavı ile kazanma şansınız vardır. TYT Sınavı ile alan tüm okullar özel yetenek sınavı yapmaktadır ve neredeyse tüm okullar TYT sınavı ile bu bölümlere öğrenci almaktadır. AYT sınavı ile Uşak, Kocaeli Üniversitesi gibi farklı farklı bölümler olmak üzere 20 civarında Üniversite alım yapmaktadır.

Besyo Okumak İçin Kaç Puan Almak Gerekir ?

TYT sınavı ile yani özel yetenek sınavına girerek kazanmak isteyen bir öğrenci en az 150 TYT ham puan alması gerekmektedir. Bu arada TYT puanınız ne kadar yüksek olursa kazanma şansınız o kadarda yüksek olur.

Beden Eğitimi Öğretmenliği için ise Y-TYT puan türünde sıralama olarak ilk 800.000 sıralamada olmak gerekmektedir.

AYT sınavına girerek kazanmak isteyen bir öğrenci ise AYT-EA bölümünden sınava girmesi gerekmektedir ve daha sonra ÖSYM tarafından yapılacak olan tercihlerle yerleşebilir.

Özgeçmişim Olmadan Besyo Kazanabilir Miyim?

Evet kazanabilirsiniz. Her üniversite sporcu özgeçmişi yani lisansı istemez. Bu yüzden lisanslı sporcular ile bu universitelerde bir farkınız olmayacaktır.

Antrenörlük,Spor Yöneticiliği Mezunları Öğretmen Olabilir mi ?

Evet bunun için birden fazla farklı yollar vardır. Bunun ile ilgili “Nasıl Beden Eğitimi Öğretmeni Olunur?” adlı yazımıza bakmanızı tavsiye ederiz.

Bu yazımızda sizlere ” Besyo Ne Demek? ” ile ilgili bilgiler aktardık. Aşağıdaki linkten instagram hesabımızı takip ederek bize destek olabilirsiniz.

İNSTAGRAM HESABIMIZ

×

Bir Şeyler Ara