Instagram'dan Takip Et!

Besyo Nedir ?

Besyo Nedir ? : Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’nun kısaltılmış halidir. Sbf Nedir ? : Spor Bilimleri Fakültesi’nin kısaltılmış halidir.

Besyo Nedir ? Besyo Ne Demek?

Besyonun açılımı; Beden Eğitimi ve Spor Yüksekolu’nun kısaltılmış halidir. Spor Akademisi olarakda bilinen Besyo için günümüzde her yıl binlerce öğrenci bu okulu okumak için yetenek sınavlarına girmektedir.

Besyo’nun tüm bölümleri 4 yıllıktır.

Yurtdışında ise ; Physical Education and Sport Department (Fiziksel Eğitim ve Spor Bölümü) olarak geçmektedir.

Bu okuldan mezun olan öğrenciler Antrenör, Beden Eğitimi Öğretmeni veya Spor Yöneticisi gibi spor ilgili bir çok alanda iş imkanı bula biliyor. Günümüzde Besyo olarak bilinen bu okullar Spor Bilimleri Fakültelerine dönüşmektedir.

Besyo Nasıl Kazanılır ?

Öncelikle Besyo okuyabilmek için YKS sınavına girmeniz gerekmektedir. Besyo’yu hem TYT hemde AYT sınavı ile kazanma şansınız vardır.

TYT Sınavı ile alan tüm okullar özel yetenek sınavı yapmaktadır ve neredeyse tüm okullar TYT sınavı ile bu bölümlere öğrenci almaktadır.

AYT sınavı ile Uşak, Kocaeli Üniversitesi gibi farklı farklı bölümler olmak üzere 20 civarında Üniversite alım yapmaktadır.

Besyo Okumak İçin Kaç Puan Almak Gerekir ?

TYT sınavı ile yani özel yetenek sınavına girerek kazanmak isteyen bir öğrenci en az 150 TYT ham puan alması gerekmektedir. Bu arada TYT puanınız ne kadar yüksek olursa kazanma şansınız o kadarda yüksek olur.

Beden Eğitimi Öğretmenliği için ise Y-TYT puan türünde sıralama olarak ilk 800.000 sıralamada olmak gerekmektedir.

AYT sınavına girerek kazanmak isteyen bir öğrenci ise AYT-EA bölümünden sınava girmesi gerekmektedir ve daha sonra ÖSYM tarafından yapılacak olan tercihlerle yerleşebilir.

Sporcu Lisansı Olmadan Besyo Kazanabilir Miyim ?

Evet kazanabilirsiniz. Her üniversite sporcu özgeçmişi yani lisansı istemez. Bu yüzden lisanslı sporcular ile bu universitelerde bir farkınız olmayacaktır.

Antrenörlük,Spor Yöneticiliği Mezunları Öğretmen Olabilir mi ?

Evet bunun için birden fazla farklı yollar vardır. Bunun ile ilgili “Nasıl Beden Eğitimi Öğretmeni Olunur?” adlı yazımıza bakmanızı tavsiye ederiz.

İNSTAGRAM HESABIMIZ

Yazar Hakkında
Toplam 710 yazı
Yunus Emre Kaplan
Yunus Emre Kaplan
Yorumlar (1 Yorum)
Doğukan
Doğukan Cevapla
- 19:18

Tabiki Tyt puanımız ne kadar yüksek olursa kazanma şansımızda okadar yüksek olur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

×

Bir Şeyler Ara