Instagram'dan Takip Et!

BESYO’DA BÖLÜMLER ARASI GEÇİŞ NASIL YAPILIR? 2021

BESYO’DA BÖLÜMLER ARASI GEÇİŞ NASIL YAPILIR? 2021, BESYO’DA NASIL BÖLÜMLER ARASI GEÇİŞ YAPARIM ?

BESYO’da bölümler arası geçiş mümkündür. Bölümler arası geçiş bazı şekillerde yapılabilir. Bunlar:

Yatay Geçiş Faktörü

Yatay geçiş bazı üniversitelerde olmayabilir. Burada yatay geçişten kasıt Kurum içi yatay geçiştir. Yani fakülte veya yüksek okul içerisinde bölümler arası geçiştir. Burada önemli olan yüksek not ortalamasına sahip olmak ve sene sonunda açıklanacak duyuruları takip etmektir.  Üniversitenizin bu tarz geçişlere izin verip vermediğini öğrenci işlerinden öğrenebilirsiniz. Bazı üniversitelerde baraj kuralı üniversiteden üniversiteye değiştiğinden dolayı bunu takip edip başvurunuzu buna göre yapmalısınız .

Çift Anadal Faktörü

Besyo’da bölümler arası geçiş yapmanın yollarından biri de Çift Anadal yapmaktır. Besyo’da Çift Anadal herhangi bir bölümde okurken başka bir Besyo bölümünde de ders alarak çift diploma ile mezun olma anlamı taşımaktadır. Bunun için okulun belirlemiş olduğu başarı sıralamasına girmeniz gerekmektedir. Girmeniz durumunda Antrenörlük bölümünü okuyorken aynı anda öğretmenlik bölümünü de okuyabilir mezun olduğunuzda çift diploma ile mezun olabilirsiniz. Aynı şekilde diğer tüm bölümlerden öğretmenlik bölümüne veya diğer bölümlere çift anadal imkanı kontenjan dahilinde ve okulun imkanları kapsamında mümkündür. Ayrıca Öğretmenlik bölümünde çift anadal yapmanız için 800 bin ham puan sıralama şartına uygun bir puan almış olmanız gerekmektedir.

Formasyon Almak

Besyo’da öğretmenlik bölümünü tercih etmeyenler ama öğretmen olmak isteyenler için bir diğer yöntem ise formasyon almaktır. Formasyon süresi öğrencilerin eğitim durumuna göre bu süre değişiklik göstermektedir. Lisans mezunları için iki yarıyıl, birinci sınıf öğrencileri için altı yarıyıl, ikinci sınıf öğrencileri için dört yarıyıl, üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencileri için ise bu süre iki yarıyıldır.

Formasyon eğitimi için ödenen ücretler üniversiteden üniversiteye değişmektedir. Çoğu üniversitede bu fiyat 3000 lira civarında belirlenmektedir. 

Yazar Hakkında
Toplam 18 yazı
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara