Instagram'dan Takip Et!

Eğitsel Oyun Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Eğitsel Oyun ne olduğu merak edilen oyunlardan biridir. Özellikle eğitsel oyun özellikleri birçok kişi tarafından internetten araştırılan oyunlar arasındadır. Bu bakımdan Eğitsel Oyun nedir ? öğrenebilir ve teknikleri hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz. Eğitsel oyun nedir, özellikleri nelerdir? Bu Yazımızda sizin için bunların cevaplarını derledik…

Eğitsel Oyun , Eğitim amacı ile tasarlanmış olan ve ikincil eğitim olarak kabul edilen oyunlardır.

Eğitsel Oyun Nedir, Özellikleri Nelerdir ?

Eğitsel Oyun en merak edilen oyun çeşitlerinden biridir. Eğitsel oyun eğitim amacı ile tasarlanmış oyunlardır ve bu oyunlar ile eğitim verilmesi amaçlanır. Bu oyunlar kuralları, iletişimi, etkileşimi ve problem çözmeyi öğretmek amacıyla tasarlanan oyunlardır. Eğitsel oyunların özellikleri şu şekildedir:

  • Kişilere motivasyon sağlar.
  • Özgür bir ortam oluşmasına yardımcı olur.
  • Birlik ve beraberlik ortamının oluşmasını sağlar.
  • Kişilerde motor becerilerinin gelişmesine yardım eder.

Eğitsel Oyun Tekniği Örnekleri

Eğitsel oyun tekniği genellikle öğrenilen bilgilerin tekrar edilmesini ve bu sayede pekiştirilmesini sağlayan bir tekniktir. Eğlenceli bir şekilde öğrenme konularının tekrar edilerek fiziksel ve zihinsel yetkinliklerin de geliştirilmesi eğitsel oyun tekniği ile amaçlanır. Oyun, her yaştan kişilerin ilgisini çeken bir aktivite olduğundan oyun oynayarak öğrenmek her zaman daha kolay ve etkili olmuştur. Eğitsel oyunlar ile öğrenilenlerin kalıcı olması ve pekiştirilerek akılda kalması hedef olarak bilinmektedir.

Eğitsel Oyun Neleri İçerebilir ?

Eğitsel oyunlar doğada bulunan birçok materyali içerebilir ve yetişkinlerin gün içinde yaptığı aktivitelerin bir modeli olabilir. Bu oyunlar sırasında;

  • Kum ve su kullanılabilir. Çocuk sıvı ve katı maddelerle haşır neşir olarak maddenin korunumu yasası hakkında deneyim kazanır. Ayrıca bu maddeler motor becerilerin gelişimine de katkıda bulunur.
  • Çocuk elde bulunan malzemelerle bir şey inşa edebilir. Böylece şekilleri öğrenir, farklı şekillerin bir araya geldiğinde ne oluşturduğu konusunda tecrübe edinir.
  • Kaba motor becerilerin ön planda olduğu fiziksel aktiviteler de yine eğitsel oyunlar sırasında kullanılabilir. Çocuklar hem fiziksel aktivite ile enerjilerini dengeler hem de kaba motor becerilerini geliştirebilirler.
  • Oyun sırasında başka çocuklar ile birlikte aynı amaç için çalışacakları durumlar kullanıldığında sosyal becerilerinin yanında kendilerini ifade etme ve empati becerileri gelişir.

Eğitsel Oyun ve Normal Oyun Arasındaki Fark Nedir ?

Eğitsel oyunun sıradan oyunlardan farkı, eğitsel oyunun oynayana bir bilgi ya da beceriyi kazandırmak için tasarlanmış olmasıdır.  Eğitsel oyun denilince geçmişte hedef kitlenin çocuklarla sınırlı olduğu düşünülürdü fakat oyunlar bilgi ve becerileri kazandırmak konusunda o kadar başarılıdır ki, günümüzde oyunlaştırma yetişkin eğitiminde de kullanılmaktadır

Yazar Hakkında
Toplam 18 yazı
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara