Instagram'dan Takip Et!

HEMSBALL NEDİR ? NASIL OYNANIR ? 2021

HEMSBALL NEDİR ? NASIL OYNANIR ? 2021

HEMSBALL NEDİR ? NASIL OYNANIR ? 2021 HEMSBALL ADI ALTINDAKİ HERŞEYİ BURADA SİZİN İÇİN İNCELEDİK

Hemsball herkesin oynayabileceği çok eğlenceli ancak az bilinen bir oyundur.Hemsball hem açık alanlarda hem de kapalı alanlarda rahatlıkla oynanabilir.Hemsball oynarken, topu tutabilmek ve servis atabilmek için mükemmel el-göz-ayak koordinasyonuna, yüksek odaklanma ve konsantrasyona, sahip olmak gerekir. Yeni Sporun ismi aşağıda belirtildiği gibi oyun esnasında ortaya konan performansın baş harflerinin birleşmesi sonucunda doğmuştur.

Oyunun amacı, Hemsball topunu yerde bulunan Hemsball hedef tahtası üzerindeki Hemsball çemberinin içine, çembere çarptırtmadan göndererek rakip oyuncu ve ‘’oyuncuların” alanına yere değmesini sağlamak ve rakip oyuncu ‘’oyuncuların” aynı amaca ulaşmasını önlemektir. Oyun ve ‘’oyuncuların” rakip alana gönderirken topu ayak bastıkları tablalar dahil her türlü tutma hakları vardır.

Top oyuna kura atışı yapılarak başlanır kurayı kaybeden oyuncu servis atışını yapar. Servisi atan oyuncu topu çemberin içine atarak rakip alana gönderir.Sayı sistemi, topun çember içine değmesi, dışarı gitmesi veya bir oyuncunun hata yapmasına kadar devam eder.Sayı kazanan oyuncu servis atma hakkı kazanır.

Hemsball nasıl bir alanda oynanır?
Hemsball 4 metre uzunluğunda 1 metre 55 santim genişliğinde ve pürüzsüz ve sert bir zeminde oynanır. Oyun alanını belirleyen tüm çizgiler 4 santim genişliğindedir.

Hemsball topunun özellikleri nedir?
55 milimetre çapında ve 95 gram ağırlığındaki hentbol topu kauçuktan yapılır ve turuncu renktedir.

Hemsball da amaç nedir?
Oyunda amaç topu hedef tahtası üzerindeki çemberin içine çarptırıp rakip oyuncunun alanında yer edinmesini sağlamak ve rakibin aynı amaca ulaşmasını önlemektir.

Hemsball oyunu nasıl oynanır ve kuralları nelerdir?
Oyuna başlamadan kura atış yapılır. Kurayo kaybeden oyuncu servis atışını yapar. Servis atan oyuncu topu çemberin içine çarptırıp rakip alana gönderir. Hedef tahtasında seken top rakibin önünde bulunan şeridi geçmek zorundadır.

Kendi alanında topu karşılayan oyuncuysa topu yere düşürmeden tutmalıdır, eğer topu tutmayı başaramazsa rakibe 1 puan kazandırır. Oyun sayı kazanan oyuncunun servis atışı ile devam eder. Hemsball da topu elinde bulunduran oyuncu 5 saniye içerisinde atış yapmazsa servis hakkı karşı taraf geçer. Top hedef tahtasının dışına atıldığı da, çemberin kenarına çarptırıldığı da ya da ayakla oynandığında rakip oyuncu 1 puan kazanır.

Hemsball kaç set oynanır?
Hem futbol 12 sayılık 3 set üzerinden oynanır. Skorda 11-11 eşitlik olması durumunda set uzar ve aradaki fark 2 sayı olarak kadar devam eder.

Yazar Hakkında
Toplam 18 yazı
Yorumlar (Yorum yapılmamış)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

×

Bir Şeyler Ara